Вікіпедія: незвичайні статті

Вікіпедія — онлайн-енциклопедія, що є цілком серйозним проєктом, проте в ній чимало статей з назвами, що здаються несерйозними або безглуздими, а також статі, які на перший погляд не вписуються у формат серьйозної енциклопедії. Проте, не дивлячись на свою уявну ексцентричність, ці статті становлять вагомий внесок до Вікіпедії, яка без них не була б такою, якою вона є.

Сінкер обрав із незвичайних статей, на його думку, найнезвичайніші. Пропонуємо познайомитися з ними!

P.S. Обережно! Деякі статті носять вкрай вразливий характер.
Bloop — низькочастотний звук, кілька разів зафіксований Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) влітку 1997 року. У 2012 році NOAA прийшли до висновку, що джерелом звуку є струс крижаних полів або айсберги, що скребуть по дну океану. Звук можна послухати тут.

Bloop — містичний звук глибин океану.
Краще б він залишався художником, правда?
Левірат — шлюбний звичай, властивий багатьом народам на стадії патріархально-родового ладу, за яким вдова була зобов’язана або мала право вступити вдруге в шлюб тільки з найближчими родичами свого померлого чоловіка, в першу чергу — з його братами.

Лисий — волосатий — існує закономірність, згідно з якою керівники Росії і СРСР протягом останніх 193 років змінюють один одного, суворо чергуючись між лисими (або явно лисіючим) і нелисими («волохатими») чоловіками. Чергування простежується з імператора Миколи I і в значній мірі є правдою, якщо абстрагуватися від деяких умовностей підрахунку.
Парадокс кішки з маслом — псевдопарадокс, що базується на двох народних мудростях:

  • кішки завжди приземляються на лапи;
  • бутерброд завжди падає маслом вниз.

Протиріччя виникає, якщо розглянути кішку, до спини якої прикріплений
бутерброд (маслом вгору), падаючу на підлогу.


Посмертна фотографія — звичай фотографувати недавно померлих людей. Такі знімки були широко поширені в кінці XIX століття і в даний час є об’єктом вивчення і колекціонування.
Прихована мати — жанр британської фотографії, що виник із зародженням фотографії та зник вже в 1920-і роки: фотопортрет дитини біля захованої за драпіровкою або іншим предметом матері. На думку сучасних мистецтвознавців, поява такого жанру була викликана недосконалістю технічного боку фотографічного процесу і особливими уявленнями британців вікторіанської епохи про смерть і соціальний статус людини.


Фріганізм — стиль життя, який заперечує принципи споживацтва. Його прихильники обмежують свою участь у традиційному економічному житті і прагнуть до мінімізації споживаних ресурсів. Як джерело продуктів харчування та інших матеріальних благ фрігани використовують звалища, сміттєві контейнери тощо. На відміну від безпритульних та жебраків, фрігани так роблять на знак небажання бути частиною економічної системи купівлі-продажу.
Ігнобелівска премія — пародія на престижну міжнародну нагороду — Нобелівську премію. Назва премії походить від англійського слова ignoble, тобто негідний. Українською її також іноді називають «Антинобелівська премія» або «Шнобелівська премія». Десять Іґнобелівських премій вручаються на початку жовтня (тобто, в той час, коли називаються лауреати Нобелівської премії) — за досягнення, які «спочатку викликають сміх, а потім роздуми» (first make people laugh, and then make them think).

Як Вам статті? Ох ця Вікіпедія! Від деяких з них аж мурашки по шкірі
Пишіть в коментарях, які статті варто додати і Сінкер обов’язково їх розгляне.