Шановні клієнти! На данний момент наш магазин не приймає замовлення з технічних причин. Ви можете відправити ваше замовлення через кошик на сайті та ми зв'яжемося з вами, як тільки наше виробництво знову запрацює. Приносимо вибачення за незручності.

Рідковживані слова української мови

Нижче наведені рідковживані слова української мови, що нечасто використовуються у повсякденному житті, але мають незвичайне значення і характерне забарвлення. Сінкер пропонує «зміцнити» ерудицію, а також урізноманітнити словниковий запас цікавими словами та термінами.

Аванпост

Передовий сторожовий пост, який виставляють для охорони від несподіваного нападу ворога. Приклад: «Представники сторони, що оборонялася, заявили, що насправді загарбникам потрібен контроль над аванпостом, який є важливим стратегічним пунктом двох регіонів». У переносному сенсі: твердиня, оплот чого-небудь. Приклад: «Із цього моменту визначається роль журналу як аванпосту революційного літературного руху США».Амбідекстр

Амбідекстр це — людина з однаково розвиненими функціями обох рук, одночасно добре пише і правою, і лівою рукою, і має обидві руки ведучі. Амбідекстрія підрозділяється на вроджену (таких людей в світі дуже мало — всього 1% від загальної кількості) і придбану в ході спеціальних вправ і тренувань. Примітно, що спостереження за дітьми показали — приблизно до 5-6-річного віку усі діти однаково успішно користуються у своїй діяльності двома руками. Це дозволило припустити, що людина народжується амбідекстром, потім під впливом соціуму формується ведуча права чи ліва рука і розвивається відповідно права або ліва півкуля.
Апофеоз
Обожнювання, прославляння, звеличення будь-якої особи, події або явища; вища стадія розвитку чого-небудь, кульмінація. Приклади:

 1. Апофеоз матчу трапився на останній секундах, коли гості вели із рахунком 83:81.
 2. «Прокляте життя! — пробурчав він.— І що гірко й прикро, це ж життя скінчиться не нагородою за страждання, не апофеозом, як в опері, а смертю; прийдуть служники й потягнуть мертвого за руки й ноги в підвал» А. П. Чехов, «Палата № 6».
Picture Apotheosis
«Апофеоз війни» (1871) — картина російського художника Василя Васильовича Верещагіна. На рамі зроблено напис: «Присвячено всім великим завойовникам — минулим, теперішнім і майбутнім».

На фото плід людини. Чітко розрізняється хвіст, який при правильному подальшому розвитку відмирає.
Атавізм
Атавізм — поява в окремих організмів якогось виду ознак, які існували у віддалених предків, але були втрачені в процесі еволюції ... Приклади атавізмів: трипалість у сучасних коней, розвиток додаткових пар молочних залоз (полімастія), хвоста, волосяного покриву на всьому тілі (гіпертрихоз) у людини. Також терміном «атавізм» позначають втрату прогресивніших ознак, та повернення до еволюційно древніших. Приклад: «Мене ця звістка вразила: я і припустити не міг, що в пострадянській країні зберігається цей атавізм — нікому не потрібна районна газета».
Аутентичний
Багато хто думає, що значення слова «аутентичний» — своєрідний, унікальний. Але «аутентичний» означає дійсний, справжній, заснований на першоджерелах, вірогідний. Антоніми: фальшивий, підроблений. Аутентичним може бути, наприклад, африканський амулет, узбецький килим, астраханський кавун або ізраїльський хумус. Приклад: «У нашій бібліотеці зберігаються тільки раритетні аутентичні видання!».


Буцегарня
Приміщення для тимчасового ув’язнення; холодне, темне. Приклад: «Увели мене в буцегарню; дивлюсь .. – в дурня грають».


Гутаперчевий
Гнучкий, еластичний, гумовий. Приклад:
 1. Аня сиділа на дивані в кутку та її бадьоро тіснив якийсь рідковолосий, облизаний як черв’як, дуже слизький гутаперчевий тип.
 2. Все ожило і засяяло навколо, і Сергійко відчув себе так, як міг би відчувати себе гутаперчевий м’ячик, пущений в гру.

Еврика!
«Еврика!» — вигук, що його приписують грецькому вченому Архімеду, коли він відкрив основний закон гідростатики. Уживається для вираження радості, задоволення з приводу якого-небудь відкриття, виникнення вдалої думки і т. ін.
Вигук «Еврика!» відомий завдяки давньогрецькому філософу Архімеду. Описується, що він вигукнув “Еврика! Еврика!” (двічі) після того, як ступив в ванну і звернув увагу, що рівень води піднявся, після чого він раптом зрозумів, що об’єм води, що витісняється повинен дорівнювати об’єму частини тіла яку він в неї занурив. Він зрозумів, що таким чином можна точно виміряти об’єм нерівних об’єктів, що раніше було невирішеною задачею. За його словами, йому так не терпілося поділитися своїм відкриттям, що він вистрибнув із ванни і побіг по вилицях Сіракузи голяком.

Евфемізм
Пом’якшуючі або маскуючі слова та вислови, які використовуються замість слів, котрі сприймаються як небажані, неприйнятні, вульгарні, зневажливі, ненормативна лексика, образливі або табу, а також умовне позначення деяких власних імен. Також «евфемізм» — це лексична прихована стратегія, що може служити введенню в обман третьої особи про поганий стан речей, а також і морального саморозвантаження. Наприклад, упокоїтись, навіки спочити, піти в краще місце замість слова померти; нечистий, не при нас згадуючи, нечиста сила замість чорт; місце позбавлення волі замість тюрьма, ходити на ліво замість зраджувати.

Ентропія
Ентропія — термін, який використовується не тільки в точних науках, а й у гуманітарних. Ентропія — це міра хаотичності, невпорядкованості деякої системи. Завдяки простим прикладам, можна зрозуміти суть цієї величини. Ентропія — це ступінь безладу, іншими словами — невизначеності, невпорядкованості. Система із розкиданого паперу на вулиці, який ще періодично підкидає вітер, має високу ентропію. А система із складених в стопку паперів на робочому столі має мінімальну ентропію. Щоб знизити ентропію в системі з клаптями паперу, людині доведеться затратити чимало часу і енергії на склеювання шматків паперу в повноцінні листи, і складання їх в стопку. Якщо цукор лежить в склянці чаю у вигляді шматочка, ентропія цього стану мала, якщо розчинився і розподілився по всьому об’єму — велика.

Аліг’єрі Данте — Пекло (Inferno), Божественна комедія. Пекло у Данте складається із дев’яти кіл: у першому колі знаходяться нехрещені немовлята і доброчесні нехристияни, друге коло — гріх хтивість, третє коло — обжерливість, четверте — скупість (жадібність) і марнотратство, п’яте — гнів, шосте — єретики та лжеучителі, сьоме — насильники, самогубці, богохули, восьме —підлабузники, лицеміри, злодії, підлабузники, дев’яте останнє коло — зрадники.
Інферно
Пекло. Перші згадки описують Інферно як коло де стояло багато казанів у яких в киплячій воді величезна кількість людей варилось у страшних муках. Пізніше з’являється думка про те, що Інферно окремий розділ пекла, що виокремлений у окрему «країну». Згідно з середньовічними розповідями саме з цієї частини пекла було викликано відьмами найбільше духів. які допомагали робити відьмам їх брудні справи. Приклад: «І не можна було зрозуміти смерть це чи стрибок через пожираючу прірву інферно».
Інтенція
Спрямованість свідомості, волі, почуттів на який-небудь предмет. Приклади: «Найповніше вольова неоромантична інтенція виражена у вірші Лесі Українки “Contra spem spero!”, що вказує на автобіографізм, інтимність цієї поезії».


Катарсис
Моральне очищення, піднесення душі через мистецтво, яке виникає в процесі співпереживання і співчуття. Приклади: «Чудово пройшла виставка картин Інки Романек, коли на відкритті сліпі діти відчули справжній катарсис».


Квінтесенція
Квінтесенція — основа, сутність чого-небудь, найсуттєвіше, найголовніше; у давньоримській філософії — п’ятий елемент, що його протиставляли чотирьом земним елементам: воді, вогню, землі, повітрю — як основний елемент небесних тіл; за середньовіччя — найтонший елемент, що ніби становив сутність речей. Приклад вживання: «Історія — це квінтесенція пліток».


Комільфо
Буквально означає «як слід», «як треба». В першу чергу, комільфо — це те, що відповідає правилам гарного тону. А оскільки в різних умовах та ситуаціях ці правила можуть відрізнятися, то і значення поняття комільфо буває різним. Комільфо також називали людину, яка відповідає правилам світської пристойності. Приклади:
 1. Та й погода ж була! В нас усі куди ходять, то позіхають, хоч воно і як не «комільфо».
 2. Він людина, що стоїть на висоті сучасної освіти, і виконає свою роль з усім необхідним у подібних випадках комільфо.
Антагоністом комільфо виступає моветон — поведінка, манери та вчинки, не прийнятні в пристойній спільноті; невихованість щодо певних критеріїв.


Конгеніальний
Споріднений, близький духом, розумом, талантом.
Синоніми: близький, споріднений, схожий, аналогічний. Приклад: «Це ідея про те, що порядок важливіший, ніж безлад, скільки б останній не був конгеніален нашому відчуттю світу».


Кон’юнктура
Кон’юктура — сукупність певних умов, збіг обставин, стан речей, здатний впливати на вирішення, розв’язання якої-небудь справи, питання тощо. За С.Мочерним: «Кон’юнктура – найважливіші ознаки, риси, показники, які характеризують поточний і перспективний стан ринку, відображає економічну ситуацію, яка складається на ньому, характеризується рівнями попиту, пропозиції, динаміки цін». Кон’юктурщик — безпринципна людина, яка діє в залежності від ситуації, збігу обставин. Приклад: «З огляду на кон’юнктуру ринку, прийняте рішення слід вважати, по крайней мере, несвоєчасним».


Люмпен
Люмпени — декласовані й деморалізовані верстви населення, що опинилися на «дні» суспільства й нездатні до самостійного організованого руху, хоча висувають завищені соціальні вимоги й претензії. Термін «люмпен» впровадив Карл Маркс для позначення найзнедоленіших верств пролетарського класу. Під ними розуміються представники суспільних прошарків, що в соціальній ієрархії стоять поряд з пролетаріатом, але зазвичай не наділені «класовою свідомістю». На сьогоднішній загальноприйнятий погляд, люмпени — це, наприклад: волоцюги, жебраки, безпритульні, наркоторгівці, шулери, професійні злодії, шахраї, авантюристи, повії.
Часто люмпенів називають маргіналами (маргінал — людина, що перебуває на краю, на межі різних систем — культур, соціальних цінностей, і яка зазнає їхнього суперечливого впливу. У тому числі маргінал це: той, хто втратив колишні соціальні зв’язки і не пристосувався до нових умов життя (звичайно про представників національних меншин, мігрантів, вихідців із села); той, хто не визнає загальноприйнятих норм і правил поведінки; представник специфічних субкультур, політичних течій, релігій тощо).


Неофіт
Новонавернений в будь-яку релігію; новий послідовник, прихильник будь-якого навчання або громадського руху; новачок у якій-небудь справі; переносно — новий прихильник якого-небудь учення, суспільного руху або новак у чому-небудь. Синоніми: новачок. Антоніми: адепт, майстер. Приклад: «Повернувшись на батьківщину дев’ятнадцятирічним юнаком, він прийняв католицтво і з шаленим запалом неофіта став насаджувати на своїх землях ненависну православним селянам і городянам нову віру».


Норовити
Наполегливо прагнути зробити що-небудь. Синоніми: мати намір, намагатися. Норовливий — примхливий, капризний, непокірливий, упертий; з норовом. Приклад: «Її погано виховували — от і виросла донька норовливою».


Паноптикон
Музей, колекція різноманітних надзвичайних предметів (наприклад, воскових фігур, химерних живих істот тощо). У переносному розумінні — щось, що нагадує таке зібрання, зборище чогось неймовірного, страшного. Приклад: «Те саме виворітне життя поступово витіснило здорові його форми, і в душі Глибова з деяких пір запанував цей жахливий паноптикон».


Патетичний
Сповнений пафосу, зумовлений пристрастю, піднесеністю, хвилюванням. Приклад вживання: «Він в звичайних розмовах гучних слів не любив і патетичних промов не вимовляв».


Пертурбація
Пертурбація (у астрономії) — суттєва зміна траєкторії руху небесного тіла навколо центрального тіла під впливом сили тяжіння інших тіл. Пертурбація — у переносному значенні — раптове, різке порушення нормального ходу чого-небудь, що викликає розлад, сум’яття. Приклади вживання: «Є підозри, що в міжсезоння у Томському клубі спінінгістів буде неабияка пертурбація складу гравців».


Плеяда
Група видатних діячів певної епохи, які пов’язані спільністю поглядів, завдань, напряму. Приклади:
 1. Плеяда учених.
 2. Плеяда письменників.
 3. Українські оперні театри виховали цілу плеяду талановитих молодих співаків, … що стали переможцями міжнародних конкурсів та фестивалів.


Поприще
Поприще — сфера, галузь людської діяльності; нива, поле. Приклад: «Доведемо, що на поприщі мирної праці ми зуміємо виявляти ще більші чудеса героїзму і перемоги, ніж на поприщі війни проти експлуататорів!».


Синекура
Добре оплачувана посада, на якій майже нічого не треба робити. Приклади: «Без перебільшення можна сказати, що ця молода жінка з мушкою на верхній губі чимало доклала зусиль, щоб служба Адама Адамовича стала для нього синекурою».


Синергія
Підвищена результативність спільної дії чинників порівняно з тими, які діють окремо.


Трансцендентний
У філософії — який перебуває поза досвідом, неприступний для людського пізнання. У математиці — який не може бути обчислений алгебричним способом або бути вираженим алгебрично. Приклад: трансцендентний досвід.

Фата-моргана
Фата-моргана — складне оптичне явище в атмосфері, складене з декількох форм міражів. Пов’язане з аномальною рефракцією сонячних променів, внаслідок чого у повітрі з’являються зображення наземних предметів, що знаходяться за горизонтом. Частіше всього спостерігаються в степах, пустелях, на морі.
Фата-моргана виникає в тих випадках, коли в нижніх шарах атмосфери утворюються (зазвичай внаслідок різниці температур) кілька шарів повітря різної щільності, здатних давати дзеркальні відображення. В результаті відображення, а також і заломлення променів, реально існуючі (в тому числі що знаходяться далеко за горизонтом) об’єкти дають на горизонті або над ним по кілька спотворених зображень, частково накладаються один на одного і швидко мінливих в часі, що і створює химерну картину фата-моргани.
Харитативний
Добродійний, доброчинний. Приклад: «Правда, в деяких місцевостях України (Поділля, Київщина) дівочі громади брали на себе опіку над старими і немічними людьми, але це їхнє піклування носило випадковий характер і ніколи не переходило в певну систему харитативної діяльності».


Цейтнот
У шаховій грі — брак часу для обдумування ходів. У переносному значенні — сильно відчутний брак часу. Приклади:
 1. Увесь минулий тиждень я перебував в постійному цейтноті.
 2. Учасник зліва програв партію в цейтноті.